ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASINDA NELER TALEP EDİLEBİLİR?

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASINDA NELER TALEP EDİLEBİLİR?

İçerik Haritası

Muğla İli, Bodrum İlçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZ bu yazısında ÇEKİŞMELİ BOŞANMA İLE talep edilebilecek ve talep edilemeyecek  hususları ele almaktadır.

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASINDA NELER TALEP EDİLEBİLİR?

-Velayet:

Boşanma davalarında taraflar arasında en fazla anlaşmazlık yaşanan konu genelde velayet olmaktadır. Çiftler boşanma aşamasına geldiğinde çocukların kendilerinde kalmalarını talep etmektedir. Mahkeme çocuğun psikolojik ve ruhsal gelişimine hangi tarafın daha çok katkı sağlayacağını, çocuğun üstün yararını gözeterek çocuğun kimde kalacağına karar vermektedir. Anne ve/veya babanın ekonomik gücü velayet konusunda mahkemenin dikkate aldığı unsurlardan olmakla birlikte tek başına maddi güç velayet için yeterli değildir. Örneğin Mahkeme çalışmasa dahi çocuğun velayetini , çocuğun üstün yararına olacağını düşünerek çalışmayan anneye de bırakabilir.   Bodrum İlçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZ  boşanma davaları ile yoğun olarak ilgilenmektedir. Dilerseniz Bodrum ilçesindeki Büromuza  0530 434 48 48 – 0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

-ÇOCUKLA KİŞİSEL İLİŞKİ KURULMASI

Boşanma davasında velayet kendisine bırakılmayan taraf çocukla kişisel ilişki kurulmasını talep edebilir.

-İŞTİRAK NAFAKASI:

Velayet kendisine bırakılmayan eş tarafından, velayet kendisine bırakılan eşe çocuğun ihtiyaçlarını gidermesi için ödenen nafakaya iştirak nafakası denir.

-YOKSULLUK NAFAKASI

Boşanmayla yoksulluğa düşecek olan taraf diğer eşten yoksulluk nafakası talep edebilir. Yoksulluk nafakasına hükmedilmesi için nafaka talep eden tarafın boşanmaya sebep olan olaylarda kusurlu olmaması yada diğer eşe nazaran daha az kusurlu olması gerekmektedir.

Burada önemli olan hususlardan bir diğeri de yoksulluk kelimesidir. Boşanmayla yoksulluğa düşmekten kasıt hiç parasının yada kazancının olmaması anlamına gelmez. Evlilikle elde ettiği yaşam standardının  ciddi oranda azalması anlamına gelir.

Örneğin evliyken harcama limiti aylık 500.000 TL olan eşin, boşanma sonucunda aylık kazancının 10.000 TL’ye düşmesi yoksulluk olarak değerlendirilebilir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.

MADDİ TAZMİNAT

Evliliğin sona ermesi ile mevcut ve/veya beklenen  maddi menfaatleri zarara uğrayan taraf diğer taraftan maddi tazminat talep edebilir.

MANEVİ TAZMİNAT

Evliliğin sona ermesi ve evliliğin sona ermesine neden olan olaylar sebebi ile büyük üzüntü, acı, korku duyan eş yani manevi olarak yıpranan taraf diğer taraftan talep eder.

AİLE KONUTUNUN KULLANIMININ KENDİSİNE BIRAKILMASI

Boşanma davasında talep edilebilecek diğer bir husus aile konutu olarak kullanılan yerin kullanımıdır. Burada aile konutu olarak kullanılan yerin tapuda kimin üzerine tescilli olduğu da önem arz etmektedir. Mahkeme bunlar değerlendirerek karar verir.  Bodrum İlçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZ  boşanma davaları ile yoğun olarak ilgilenmektedir. Dilerseniz Bodrum ilçesindeki Büromuza  0530 434 48 48 – 0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

-TEDBİR NAFAKASI

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iştirak, yoksulluk nafakası mahkeme sonuçlanınca hükmedilen nafaka türleridir. Mahkeme sürerken çocuğun giderleri için tedbir nafakası adı altında iştirak nafakası talep edilebilir. Aynı şekilde boşanma davası devam ederken yoksulluğa düşen taraf tedbir nafakası adı altında yoksulluk nafakası talep edebilir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASINDA NELER  TALEP EDİLEMEZ?

Çekişmeli boşanma davasında mal  rejiminden doğan katılma alacağı, değer artış payı, katkı alacağı taleplerinde bulunulamaz. Şayet boşanma davasında bu taleplerde bulunulduysa mahkeme bu talepler yönünden yeni bir dosya açar , yeni bir esas numarası verir, harcını yatırmak için talepte bulunan tarafa sürer verir. Sonuç olarak bu talepler boşanma davasında talep edilse dahi ayrı bir dava olarak görülür.

Çekişmeli boşanma davasında ziynet eşya alacağı hükme bağlanamaz. Yukarıda da anlattığımız üzere boşanma davasında ziynet eşyalar talep edilmiş dahi olsa mahkeme bu talep yönünden yeni dosya açar ve yeni ve ayrı bir dava olarak ziynet eşya alacağı davasını görür.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Muğla İli  Bodrum İlçesinde  görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

Bodrum Boşanma Avukatı Değer artış payı alacağı nedir?

DÜĞÜNDE TAKILAN TAKILAR

BOŞANMA DAVASINDA MADDİ TAZMİNAT

İŞTİRAK NAFAKASI NE ZAMANA KADAR ÖDENİR ?

YOKSULLUK NAFAKASI HANGİ HALLERDE ARTAR?

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com