İŞTİRAK NAFAKASI NE ZAMANA KADAR ÖDENİR ?

İŞTİRAK NAFAKASI NE ZAMANA KADAR ÖDENİR ?

İçerik Haritası

İŞTİRAK NAFAKASI NE ZAMANA KADAR ÖDENİR ?

Hukukumuzda yaygın olan nafaka türleri; Tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ve yardım nafakasıdır.

İştirak nafakası; Velayet hakkı kendisine bırakılmayan eşin diğer eşe ergin olmayan çocuğun bakım ve giderleri için verdiği nafaka türüdür.

Nafaka özellikle boşanma davalarının mali sonuçları içerisinde en sık karşılaştığımız konulardan biridir. Boşanma kararı sonucunda verilen nafaka miktarları kesin hüküm teşkil etmez. Boşanma sonucunda verilen nafaka miktarları, zaman içerisinde ihtiyaçları karşılamaya yetmeyebilir bu tür hallerde nafaka alacaklısı tarafından nafaka borçlusuna açılan davaya nafaka artırım davası denir. Özşeker Hukuk Bürosu sayfamızdan nafaka artırım davası ile ilgili olarak ‘’
‘’Nafaka Artırım Davasının Özellikleri ‘’ ve ‘’ Nafaka Artırım Davası  ‘’ başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Nafaka artırım davası ile ilgili daha fazla bilgiyi Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Bürosu’ndaki avukatlardan randevu alarak öğrenebilirsiniz.

Biz bu yazımızda ise İştirak nafakasının ne zamana kadar ödenmesi gerektiğini ele alacağız.

İŞTİRAK NAFAKASI NE ZAMAN SONA ERER?

Türk Medeni Kanunu’nun 328. Maddesi ‘’ Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder. Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.’’  Şeklinde düzenlenmiştir. Madde kapsamından da anlaşıldığı üzere ana ve babanın bakım borcu çocuk ergin oluncaya kadardır. Konuyla ilgili  Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sundaki avukatlardan randevu alarak destek alabilirsiniz.

İştirak nafakası da  yukarıda da belirttiğimiz üzere Velayet hakkı kendisine bırakılmayan eşin diğer eşe ergin olmayan çocuğun bakım ve giderleri için verdiği nafaka türüdür.

Bu tanımdan da anlaşıldığı üzere iştirak nafakası çocuğun ergin olması ile kendiliğinden  sona erer.

PEKİ ÇOCUK NE ZAMAN ERGİN OLUR?

-Çocuk 18 yaşını doldurunca ergin olur.

-Çocuk 18 yaşını doldurmamış olsa dahi evlilikle ergin kılınır.

-Çocuk mahkeme kararı ile de ergin kılınabilir.

Bu gibi hallerde iştirak nafakası sona erer.

18 YAŞINI DOLDURAN ÇOCUĞUN  ÇALIŞMAYIP EĞİTİM HAYATINA DEVAM EDİYOR OLMASI İŞTİRAK NAFAKASINI DEVAM ETTİRİR Mİ?

18 yaşını Dolduran çocuğun çalışmayıp eğitim hayatına devam ediyor olması iştirak nafakasını devam ettirmez. İştirak nafakası ergin olmayla sona erer ancak bu gibi hallerde çocuğa yardım nafakası ödenir. Yardım nafakası alt soy ve üst soy için doğan ve yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan hısım için ödenen nafaka türüdür. Çalışmayan ve eğitim hayatına devam eden ergin çocuk için bu durumda yardım nafakası ödenir. Konuyla ilgili  Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sundaki avukatlardan randevu alarak destek alabilirsiniz.

NAFAKA ÖDEMEME SUÇU MAKALESİ İÇİN TIKLAYINIZ.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

 

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com