NAFAKANIN AZALTILMASI DAVASI

NAFAKANIN AZALTILMASI DAVASI

İçerik Haritası

Nafakanın boşanmanın mali sonuçları bakımından önemi çok büyüktür. Boşanma kararı sonucunda verilen nafaka miktarları kesin hüküm teşkil etmez. 

Boşanma sonucunda verilen nafaka miktarları tarafların ekonomik durumunun değişmesi, ihtiyaçların durumuna göre arttırılabilir veya azaltılabilir.

Boşanma sonucunda velayeti kendisine bırakılmayan tarafın çocuğun ihtiyaçları için velayeti kendisine bırakılana ödediği nafaka iştirak nafakasıdır. Kısaca çocuk için verilen nafakaya iştirak nafakası denir.

Boşanma sonucunda maddi durumu kötüleşecek, ekonomik olarak yoksulluğa düşecek olan eşe verilen nafakaya yoksulluk nafakası denir.

Nafakanın azaltılması davası hem iştirak hem yoksulluk nafakası için açılabilir.

Muğla İli, Bodrum İlçesinde faaliyet gösteren Hukuk Büromuz bu yazsısında nafakanın azaltılması ve kaldırılması davasını ele almaktadır.

NAFAKANIN AZALTILMASI HANGİ DURUMLARDA İSTENEBİLİR?

-Nafaka ödemekle yükümlü olan tarafın ekonomik durumumun kötüleşmesi,

-Nafaka borçlusunun işsiz kalması,

-Nafaka borçlusunun iş göremeyeceği bir hastalığa yakalanması,

-Kendisine nafaka ödenen tarafın maddi durumunda iyileşme olması

-Kendisine nafaka ödenen tarafın nafaka borçlusundan daha zengin hale gelmesi vb. hallerde nafakanın azaltılması davası açılabilir.

Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz.

Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize :  0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

NAFAKANIN AZALTILMASI DAVASI NE ZAMAN AÇILIR?

Nafakanın azaltılması davası açmak için bir süre öngörülmemiştir.

Burada önemli olan boşanma kararının verildiği andaki ekonomik durum ile davanın açıldığı andaki ekonomik durumun farklılaşmasıdır.

Örneğin nafakanın hükmedildiği tarihten 8 ay sonra nafaka borçlusu bir kaza geçirdi ve çalışamaz hale geldi. Nafakanın azaltılması veya kaldırılması davası açabilir.

Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz.

NAFAKANIN AZALTILMASI DAVASINDA GÖREVLİ MAHKEME NERESİDİR?

Aile mahkemesidir.

NAFAKANIN AZALTILMASI DAVASINDA YETKİLİ MAHKEME NERESİDİR?

Nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir.

Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır. 

Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır.

Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır.

Hukuk büromuz Muğla İli  Bodrum İlçesinde  avukatlık hizmeti vermektedir.

 Bodrum’da Sözleşme AvukatıBodrum Kira AvukatıBodrum Boşanma AvukatıBodrum Ceza AvukatıBodrum Yabancılar HukukuBodrum İcra avukatı ,olarak    ve birçok konuda   görev yapmaktayız. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır.

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com