NAFAKA ARTIRIM DAVASININ ÖZELLİKLERİ

NAFAKA ARTIRIM DAVASININ ÖZELLİKLERİ

İçerik Haritası

NAFAKA ARTIRIM DAVASININ ÖZELLİKLERİ VE NAFAKALAR

Nafaka özellikle boşanma davalarının mali sonuçları içerisinde en sık karşılaştığımız konulardan biridir. Boşanma kararı sonucunda verilen nafaka miktarları kesin hüküm teşkil etmez.  Boşanma sonucunda verilen nafaka miktarları, zaman içerisinde ihtiyaçları karşılamaya yetmeyebilir bu tür hallerde nafaka alacaklısı tarafından nafaka borçlusuna açılan davaya nafaka artırım davası denir. Nafaka artırım davalarında Bodrum da faaliyet gösteren  Özşeker Hukuk büromuzdan destek alabilirsiniz.

Hukukumuzda yaygın olan nafaka türleri; Tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ve yardım nafakasıdır. Nafaka artırım davasının özelliklerine geçmeden önce bu nafakalar hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Nafaka Arttırım Davası ile ilgili diğer yazımız için lütfen tıklayınız. 

Tedbir nafakası; Boşanma sonuçlanıncaya kadar yoksulluğa düşecek olan eşe diğer eş tarafından ödenen nafakaya tedbir nafakası denir.

Yoksulluk Nafakası; Boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek olan ve daha az kusurlu olan  eşe diğer eş tarafından ödenen nafakadır. Yoksulluk nafakasının lehine hükmedilebilmesi için, lehine nafaka hükmedilecek eşin diğer eşten daha  az kusurlu yada hiç kusurlu olmaması gerekir.

İştirak Nafakası; Velayet hakkı kendisine bırakılmayan eşin diğer eşe 18 yaşını doldurmayan  çocuğun bakım ve giderleri için verdiği nafaka türüdür.

Yardım Nafakası; Üst soy ve alt soy hısımları için doğan ve yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan hısım için ödenen nafaka türüdür.

Yukarıda yer verdiğimiz nafakalarla ilgili Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sunun avukatlarından randevu alarak  daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Nafaka Artırım Davasının Özellikleri

Nafaka miktarı, değişen ekonomik ve sosyal şartlar doğrultusunda yetersiz kalan nafaka alacaklısı tarafından nafaka borçlusuna nafaka miktarının artırılması için açılan davaya nafaka artırım davası denir.

Nafaka Artırım Davasında Görevli ve Yetkili  Mahkeme

Nafaka artırım davasında görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Nafaka artırım davasında yetkili mahkeme ise nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesidir.

Nafaka Artırım Davasının Davacısı ve Davalı

Nafaka artırım davasının davacısı; kendisine nafaka ödenen nafaka alacaklısı, davalısı ise nafakan ödeyen nafaka borçlusudur.

Nafaka Artırım Davasının Açılma Koşulları ve Yargılama Usulü

Nafaka Artırım davasının açılabilmesi için, daha önceden verilmiş bir nafaka kararı olmalı ve o dönemde hükmedilen nafaka miktarı nafaka alacaklısına, artan fiyatlar, ekonomik koşullar, artan ihtiyaçlar vb. nedenlerle yetmemelidir. Burada ödenen nafaka miktarının yetersiz kaldığı ispat edilmeli ve açıklanmalıdır. Konuyla ilgili  Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sundaki avukatlardan randevu alarak destek alabilirsiniz.

Nafaka artırım davası her zaman açılabilir. 

Nafaka artırım davası basit yargılama usulüne tabidir. Yani sadece dava dilekçesi ve cevap dilekçesinden oluşur cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri yoktur.

Nafaka artırım davası  ile ilgili daha fazla bilgi  almak isteyen veya davayı açmak isteyen kişiler Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sundaki avukatlardan randevu alarak destek alabilirler.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

 

BODRUM BOŞANMA AVUKAT – Nafaka Arttırım Davası

 

BODRUM BOŞANMA AVUKATI NAFAKA BORCUNU ÖDEMEME SUÇU

 

 

 

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com