TALEP ARTIRIMI NEDİR ?

TALEP ARTIRIMI NEDİR ?

İçerik Haritası

TALEP ARTIRIMI NEDİR ?

Talep artırımı çok önemli bir hukuki kavramdır. Talep artırımı ıslahla karıştırıyor olsa da ıslah ile talep artırımı birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Talep artırımı belirsiz alacak davalarında başvurulan bir kurum iken ıslah ise kısmi alacak davaların da söz konusu olur.

Hukuk Muhakameleri Kanunu’nun 107. Maddesinde belirsiz alacak davası düzenlenmiştir.

HMK m.107- Davanın açıldığı tarihte alacağın miktarını yahut değerini tam ve kesin olarak belirleyebilmesinin kendisinden beklenemeyeceği veya bunun imkânsız olduğu hâllerde, alacaklı, hukuki ilişkiyi ve asgari bir miktar ya da değeri belirtmek suretiyle belirsiz alacak davası açabilir.

(Değişik:22/7/2020-7251/7 md.) Karşı tarafın verdiği bilgi veya tahkikat sonucu alacağın miktarı veya değerinin tam ve kesin olarak belirlenebilmesi mümkün olduğunda, hâkim tarafından tahkikat sona ermeden verilecek iki haftalık kesin süre içinde davacı, iddianın genişletilmesi yasağına tabi olmaksızın talebini tam ve kesin olarak belirleyebilir. Aksi takdirde dava, talep sonucunda belirtilen miktar veya değer üzerinden görülüp karara bağlanır.

Yukarıda ki maddeden anlaşılacağı üzere Belirsiz alacak davası davanın açıldığı tarihte  alacak miktarının tam ve kesin olarak belirlenmesinin mümkün olmadığı durumlarda açılır ve talep artırımı da alacak artık belirlenebilir olduğunda başvurulur.

Belirsiz alacak dava dilekçesinde  davanın değerinin tam ve kesin olarak belirlenmesi mümkün olmadığı için davanın belirsiz alacak davası olarak açıldığı ve talep artırım hakkının saklı tutulduğu belirtilmelidir.  Konuyla ilgili  Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sundaki avukatlardan randevu alarak destek alabilirsiniz.

Talep artırım dilekçesinde de davanın değerinin tam ve kesin olarak belirlenmesi mümkün olmadığı için davanın belirsiz alacak davası olarak açıldığı ve talep artırım hakkının saklı tutulduğu belirtilmeli ve birlirkişi raporu sonucunda alacağın tam ve kesin olarak tespit edilebilir hale gelmesi nedeniyle talep artırım yoluna gidildiği belirtilmelidir.  Konuyla ilgili  Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sundaki avukatlardan randevu alarak destek alabilirsiniz.

Örneğin katılma alacağı hesaplanırken katılma payının tam olarak hesaplanması mümkün olmadığından başta 10.000 TL talep edilmişitir. Daha sonrasında eşin yapmış olduğu katkı bilirkişi raporuyla 100.000 TL olarak belirtilmişse artık talep artırım dilekçesinde katılma alacağı payının 10.000 TL’den 100.000 TL’ye artırılması ve dava değerinin 100.000 TL üzerinden harç hesaplaması yapılması istenmeli ve eksik harç yatırılmalıdır.

Talep artırımı ile ilgili daha fazla bilgiyi Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büro’sundaki avukatlardan randevu alarak öğrenebilirsiniz.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

CEVABA CEVAP DİLEKÇESİ

ÖNİNCELEME DURUŞMASI

 

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com