HİÇ YATIRILMAYAN VEYA EKSİK YATIRILAN SGK PRİMLERİ KİME ÖDENİR?

       HİÇ YATIRILMAYAN VEYA EKSİK YATIRILAN SGK PRİMLERİ KİME ÖDENİR?

İçerik Haritası

BODRUM AVUKATHİÇ YATIRILMAYAN VEYA EKSİK YATIRILAN SGK PRİMLERİ KİME ÖDENİR?

SGK prim alacağı, işverenin SGK’ya ödemiş olduğu bedeldir. SGK primlerinin doğru yatırılmaması halinde işçiler emeklilikte sıkıntı yaşayabilmektedirler. Özellikle EYT’nin gelmesi ile birlikte sigorta gün ve primleri büyük önem arz ettiğinden bu yazımızda SGK primlerinin hiç veya eksik yatırılması halinde işçinin haklarını ve yatırılmayan SGK primlerinin kime yatırılacağı hususunu ele alacağız.

Sigorta girişi yapılmayan, hizmet sürelerine ilişkin sigorta primleri bildirilmeyen veya eksik bildirilen işçilerin sigortalı çalıştığının tespiti için açılan davaya hizmet tespit davası denir. Hizmet tespit davasını Hizmet tespit davası ile ilgili önemli bilgiler başlıklı yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise daha çok sigorta pirimin hizmet tespit davasından sonra nereye yatırılacağı, nasıl bir yöntem uygulanacağı hususunda bilgi verilecektir. Daha fazla bilgiyi Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAN  edinebilirsiniz.

Şayet işçi SGK’ya hiç bildirilmediyse öncelikle hizmet tespit davası açılması gerekmektedir. Bu hizmet tespit davasında davalı, işveren ve SGK olmaktadır. SGK davada taraf olarak gösterilmediyse dava reddolmamakta SGK’nın davaya dahil edilmesi sağlanmaktadır. Daha fazla bilgiyi Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAN  edinebilirsiniz.

HİÇ YATIRILMAYAN VEYA EKSİK YATIRILAN SGK PRİMLERİ KİME ÖDENİR?

Hizmet tespit davası neticesinde işçinin hizmeti tespit edilmekte ve bu dava sonucunda SGK hiç yatırılmayan veya eksik yatırılan prim ücretleri için işverene , gecikme zammı ve faiz ile birlikte başvurmaktadır. Özetle eksik veya yatırılmayan SGK primlerini işveren işçiye değil, kuruma yatırmaktadır. Daha fazla bilgiyi Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAN  edinebilirsiniz.

HİZMET TESPİT DAVASINDA GÖREVLİ MAHKEME

İş Mahkemeleridir.

HİZMET TESPİT DAVASINDA YETKİLİ MAHKEME

Davalının yerleşim yeri veya işçinin işini yaptığı işyerinin bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.

HİZMET TESPİT DAVASINDA  İSPAT

Hizmet tespit davasında özel ispat şartı aranmamıştır. Her türlü delil ile ispatlanabilir. OFİSİMİZ Bodrum ilçesinde olup iş hukuku ile ilgili olarak da faaliyet göstermektedir.

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız. OFİSİMİZ Bodrum ilçesinde olup iş hukuku ile ilgili olarak da faaliyet göstermektedir.

BODRUM İŞ HUKUKU AVUKAT- İŞÇİ ALACAKLARINDA KISA BİLGİLER

SİGORTALILIK BAŞLANGICININ TESPİTİ

HİZMET TESPİT DAVASI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com