ÖLÜM NEDENİYLE BAĞLANAN AYLIKLAR DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATINDAN İNDİRİLEBİLİR Mİ?

ÖLÜM NEDENİYLE BAĞLANAN AYLIKLAR DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATINDAN İNDİRİLEBİLİR Mİ?

İçerik Haritası

Destekten yoksun kalma tazminatı, ölen kişin yaşarken destek verdiği kişiler tarafından   desteğin sona ermesi nedeniyle talep ettikleri bir maddi tazminat türüdür.

Destekten yoksun kalma tazminatı bir maddi tazminat türüdür ancak destekten yoksun kalma tazminatı davası açılırken aynı dava içerisinde manevi tazminat da talep edilebilir.

Ölenden destek alan herkes destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir.

Destek yoksun kalma tazminatı talep eden ; ölenin eşi, çocuğu, anne babası ise bu durumda ölen kişinin bu kişilere destek olduğu karine olduğundan bu kişilerin ölenden destek aldıklarını ispatlama zorunlulukları yoktur. Davalı taraf bu kişilerin destek almadığını yani aksini ispatlarsa o zaman dava reddolur. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz.

Anne-Baba, eş ve çocuk dışında kalan kişilerin ise ölenden maddi destek adlıklarını ispatlamaları gerekmektedir.

Destekten yoksun kalma tazminatının ne olduğunu, kimlerin talep edebileceğini ‘’Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?’’ başlıklı yazımızda anlatmıştık. Destekten yoksun kalma tazminatında faiz ve talep artırımı konusunu ise ‘‘Destekten Yoksun Kalma Tazminatında Faiz ve Talep artırımı” yazımızda anlattık. Destekten yoksun kalma tazminatında zamanaşımı süresini de ”DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATINDA ZAMANAŞIMI” başlıklı yazımızda anlattık.

Bu yazımızda ise ölen kişinin destek olduğu hak sahiplerine SGK tarafından bağlanan aylıkların destekte yoksun kalma tazminatında indirime neden olup olmayacağı hususu anlatılacaktır.

ÖLÜM NEDENİYLE BAĞLANAN AYLIKLAR DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATINDAN İNDİRİLEBİLİR Mİ?

Zarar veren verdiği zararın tamamını açılan dava da ödemekle yükümlü olduğu gibi zarar verenin, merhumun yakınlarına  ölüm nedeniyle bağlanan aylıklardan faydalanma imkanı söz konusu değildir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz.

Nitekim konuya ilişkin İçtihatı Birleştirme kararı şu şekildedir; ”Ölüm sigortasından bağlanan aylıklar, belirli bir süre sigortalı olmanın ve prim ödemiş bulunmanın bir sonucudur. Zarar verenin bu paradan yararlanması söz konusu olamaz. O halde zarar veren, verdiği zararın tamamını açılan davada ödemelidir. Bu nedenle, tazminat ödemekle yükümlü olan kişi (ölüm dalından bağlanan aylıkların) destekten yoksun kalma tazminatından indirilmesini isteyemez.” (06.03.1978,  İçt.Bir.K.1978/1 E, 1978/3 K.)

-Yine  Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin 2008/ 9289 esas,  2008 / 11575 karar,  09.10.2008tarihli kararı ”…Dairemizce istikrarla uygulandığı ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 28.11.1979 günlü ve Esas 1977/4-1110, Karar 1979/1395 sayılı kararında benimsendiği gibi iş kazasına bağlı olmayan haksız eylem sonucu ölen sigortalının hak sahipleri tarafından açılan destekten yoksun kalma tazminatının kapsamının belirlenmesinde Sosyal Sigortalar Kurumunca 506 sayılı Kanunun 65 ve sonraki maddeleri uyarınca ölüm sigortası kolundan hak sahiplerine bağlanan dul ve yetim aylıklarının zarardan düşülmesi mümkün değildir. Mahkemenin belirtilen ilkeye aykırı olan bu uygulaması doğru görülmemiş kararın bu nedenle bozulması gerekmiştir…” şeklindedir.

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52

BODRUM AVUKAT-DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATINDA FAİZ VE TALEP ARTIRIMI

Bodrum Avukat- Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATINDA ZAMANAŞIMI

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com