Bodrum Avukat- Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Bodrum Avukat- Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

İçerik Haritası

DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI NEDİR?

Destekten yoksun kalma tazminatı, ölen kişin yaşarken destek verdiği kişiler tarafından   desteğin sona ermesi nedeniyle talep ettikleri bir maddi tazminat türüdür.

Destekten yoksun kalma tazminatı bir maddi tazminat türüdür ancak destekten yoksun kalma tazminatı davası açılırken aynı dava içerisinde manevi tazminat da talep edilebilir.

Kimler Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Kimler  Talep Edebilir?

Ölenden destek alan herkes destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir. Bu kişi ölenin eşi, anne babası, nişanlısı, amcası, arkadaşı olabilir.

Burada şöyle bir ayrım söz konusudur; Destek yoksun kalma tazminatı talep eden ; ölenin eşi, çocuğu, anne babası ise bu durumda ölen kişinin bu kişilere destek olduğu karine olduğundan bu kişilerin ölenden destek aldıklarını ispatlama zorunlulukları yoktur. Davalı taraf bu kişilerin destek almadığını yani aksini ispatlarsa o zaman dava reddolur. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Anne-Baba, eş ve çocuk dışında kalan kişilerin ise ölenden maddi destek adlıklarını ispatlamaları gerekmektedir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Kimler Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kimden Talep Edilir?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını destek sağlayan kişinin ölümüne sebebiyet veren muhataptan talep edilir. Muhatabın fiili sonucunda ölümün meydana gelmiş olması yani illiyet bağı gerekir.

Muhatap ölüme sebebiyet veren olayda  kusursuz ise  bu durumda tazminat istenemez. Örneğin muhatap normal seyrinde otobanda ilerlerken üst geçit olmasına rağmen üstgeçidi kullanmayan kendini yola atan bir yaya arabanı kendisine çarpması sonucu öldüyse bu durumda araba sürücüsünün kusurlu olduğu söylenemez.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Talep Edebilmenin Şartları?

Birinci şart ölen kişiden destek alınması gerekmektedir.

Tazminatı talep eden ölenden destek aldığını ispatlayamazsa dava reddolur. Henüz çalışmayan 15 yaşındaki bir çocuk vefat ederse bu durumda bu çocuğun ailesine destek olacağı karine olarak kabul edilir ve çocuk yaşasaydı ailesine en az ne kadar desteği olacağı hesaplanıp buna göre tazminat belirlenmektedir. Yani çocuğun çalışmaması bu durumda bu kurala istisna oluşturur.

İkinci şart destek sağlayan kişinin ölmüş olması gerekir.

Eğer kişi ölediyse komadaysa, hastanedeyse bu tazmimat  istenemez. Böyle bir durumda şartlarına göre işgöremezlik tazminatı vs. talep edilebilr. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Davasında Yetkili Mahkeme Neresidir?

Genel yetki kurallarına göre davalının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir. Ölüm bir haksız fiil sonucu meydana geldiyse bu halde;davalının ikametgahı, şirket merkezi veya işlemi yapan şubede açılabileceği gibi haksız fiilin işlendiği yer, zararın meydana geldiği yer,  zarar görenin yerleşim yeri mahkemelerinden birinde de açılabilir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Davasında Dava   Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

Destekten yoksun kalma tazminatında zamanaşımı süresi zararın ve zarar verenin öğrenilmesinden itibaren iki yıldır (BK m.72). Ancak haksız fiillerde zarar her zaman olay anında meydana gelmeyebilir. Örneğin kişi olay anında değilde hastaneye kaldırılıp bir süre tedavi gördükten sonra hayatına kaybederse iki yıllık tazminat isteme süresi kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren işlemeye başlar.

Her halukarda, on yıl içerisinde zararı veren ve zarar öğrenilemez ise daha sonra dava açma olanağı bulunmamaktadır. On yıllık süre genel zamanaşımı süresi niteliğindedir. Destekten yoksun kalma tazminatına konu fiil aynı zamanda suç teşkil eden bir fiil ise, suç için öngörülen ceza zamanaşımı süresi içinde tazminat davası açılabilir.

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

TAZMİNAT DAVASINDA ZAMANAŞIMI

HAKSIZ FİİL

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com