BOŞANMA DAVASINDA TELEFON MESAJLARI DELİL OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

BOŞANMA DAVASINDA TELEFON MESAJLARI DELİL OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

İçerik Haritası

https://www.sevinozsekerkarabudak.av.tr/baskasi-ile-evlenecegini-soylemek/BOŞANMA DAVASINDA TELEFON MESAJLARI DELİL OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

Boşanma davasında whatsapp mesajlaşları, Tiktok mesajları, diğer sosyal medya hesaplarından gelen mesajlar, instagrama konulan videolar , mesajlar önemli delil teşkil etmektedir.

Öncelikle herkese açık bir hesaptan yapılan fotoğraf paylaşımını boşanma davasında delil olarak kullanmamızda herhangi bir sakınca yoktur.Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz.

Ancak eşinizin telefonuna  bir başkası tarafından gönderilen ve güven sarsıcı olarak yorumlanabilecek ”aşkım, hayatım ”gibi veya cinsel içerikli bir mesajı nasıl delil olarak kullanabiliriz?

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 21.05.2013 tarih, 2012/5-1270 esas ve 2013/248 karar sayılı ilamında ; kişinin kendisine karşı işlenmekte olan suça ilişkin delil elde etmek amacıyla yapılan kaydın hukuka uygunluğu “bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmaması” ve “yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumların varlığı” şeklinde gelişen iki koşula bağlanmıştır. Doktrınde de desteğini bulan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun bu yorumu; kişilerin mağduru oldukları bir olay ve haksız saldırı nedeniyle delilleri koruma ve kullanma olanağı sağlamak amaçlanmıştır.

Öncelikle tasarlanmadan, planlanmadan delil elde edilmelidir. Aksi takdirde toplanan delil hukuka aykırı olmakta ve mahkemece hükme esas alınmamaktadır.  Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz.

YARGITAY 2. Hukuk Dairesi’nin 2023/2519 esas, 2023/5205 karar, 07-11-2023 tarihli kararı

”… 6100 sayılı Kanun’un 189 uncu maddesinin ikinci fıkrası gereğince hukuka aykırı olarak elde edilen delil bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz. Zina sebebine dayalı olarak boşanmaya karar verilebilmesi için; davalı eşin başka bir kişiyle cinsel ilişkiye girmesinin veya cinsel ilişkinin gerçekleştirildiğine pek muhtemel bakılan bir durum içine girdiğinin usul ve yasaya uygun elde edilmiş delillerle kanıtlanması gereklidir.
2. Mahkemece, erkeğin zina eylemini gerçekleştirdiği kabul edilerek tarafların zina nedeniyle boşanmalarına karar verilmiş olup zina vakıasının ispatlandığına ilişkin dayanak delil olarak da, kadın tarafından erkeğin arabasının bagajında bulunan telefondan izinsiz olarak alınan videolar ve fotoğraflar ile kadının, erkeğin sevgilisi olduğu iddia edilen…isimli kadınla mesajlaşmaları gösterilmiştir.
3.Video kayıtlarının ve fotoğrafların davacı kadın tarafından davalı erkeğin \”Özel hayatının gizliliği\” ihlal edilmek suretiyle hukuka aykırı yolla elde edildiği açık olup, hükme esas alınamaz. Bununla birlikte; davacı kadın tarafından erkeğin sevgilisi olduğu iddia edilen…isimli kadınla yapılan
mesajlaşma kayıtları; zinanın ispatı için yeterli ve inandırıcı olmadığı gibi başkaca delille de desteklenmediğinden zina hukuksal nedenine dayalı davanın reddine karar verilerek, diğer talep olan; evlilik birliğinin temelinden sarsılması hukuksal nedenine dayalı boşanma davası yönünden tüm dosya
kapsamı ve toplanan deliller her birlikte değerlendirilerek oluşacak sonuca göre olumlu ya da olumsuz bir hüküm kurulması gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.”

Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

ESKİ SEVGİLİYİ/NİŞANLIYI UNUTAMAMAK

BOŞANMA DAVASI AÇILDIKTAN SONRAKİ VAKIALAR KUSUR OLARAK YÜKLENEBİLİR Mİ?

ZİNA NEDENİYLE BOŞANMA  DAVASINA İLİŞKİN YARGITAY KARARLARI

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com