SORUMLULUK DAVASININ DAVALILARI KİMLERDİR?

SORUMLULUK DAVASININ DAVALILARI KİMLERDİR?

İçerik Haritası

Sorumluluk davasının davacılarının kim olduğunu sorumluluk davasının davacıları başlıklı yazımızda ele alıştık. Bodrum İlçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU olarak bu yazımızda sorumluluk davasının davalılarını ele alıyoruz.

Limited şirketlerde , Kurucular, yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler ve tasfiye memurları, kanundan ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal ettikleri takdirde, kusurlarının bulunmadığını ispatlamadıkça, hem şirkete hem pay sahiplerine hem de şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar.

Limited şirket de hukuki sorumluluğu Limited Şirkette Hukuki Sorumluluk başlıklı yazımızda ele aldık.Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz. Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz

**kusurlarının bulunmadığını ispatlamadıkça ibaresi çıkarılmıştır.

SORUMLULUK DAVASININ DAVALILARI KİMLERDİR?

Sorumluluk davasının davalıları; Kurucular, müdürler, yöneticiler ve tasfiye memurlarıdır.

Bu Kişilere Dava Açılabilmesi İçin;

-Zarar olmalı

-İlliyet bağı olmalı

-Haksız bir fiil olmalı

-Kusur olmalıdır.

YETKİ DEVRİ HALİNDE SORUMLULUK KİMİNDİR?

Devredilemez yetkiler hariç devredilebilir yetkilerde devralan sorumlu olup devredenin sorumlulu yoktur. Devredenin devralanı özenle seçme yükümlülüğüne aykırı davranarak seçmesi halinde sorumluluğu devam eder. Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz. Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz

SORUMLULUĞU ORTADAN KALDIRAN HALLER NELERDİR?

1-kusurunun olmadığı ispat edilirse

2-Zamanaşımı süresi geçerse

3-Sorumluluk sebebi olan karara olumsuz oy verilirse(birden fazla müdürün olduğu durumlar için geçerli. Çekimser oy sorumluluktan kurtarmaz.)

4-Sorumluluk sebebi olan kararın çıktığı toplantıya geçerli bir mazeretle katılınmadıysa ve oy kullanılamadıysa sorumluluk ortadan çekilir.Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz.

 Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Muğla İli  Bodrum İlçesinde  avukatlık hizmeti vermektedir. Bodrum’da Sözleşme AvukatıBodrum Kira AvukatıBodrum Boşanma AvukatıBodrum Ceza AvukatıBodrum Yabancılar HukukuBodrum İcra avukatı ,olarak    ve birçok konuda   görev yapmaktayız. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız.  Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com