MÜDÜRLERE DAVA AÇARKEN GENEL KURUL KARARINA GEREK VAR MI?

            MÜDÜRLERE DAVA AÇARKEN GENEL KURUL KARARINA GEREK VAR MI?

İçerik Haritası

Müdürler, Limited şirkette önemli görev üstelenen kişilerdir. Limited şirkette bir veya birden fazla müdür olabilir.

Müdürler şirket ortağı olabileceği gibi şirket ortağı olmayan kişiler tarafından da seçilebilir.

Limited şirketlerde , Kurucular, yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler ve tasfiye memurları, kanundan ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal ettikleri takdirde, kusurlarının bulunmadığını ispatlamadıkça, hem şirkete hem pay sahiplerine hem de şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar.

Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz. Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz. 

MÜDÜRLERE KARŞI SORUMLULUK DAVASI AÇARKEN GENEL KURUL KARARINA GEREK VAR MI?

Müdürlere dava açılacağı zaman genel kurur kararının gerekip gerekmediği hususu tartışmalıdır. Eski Ticaret Kanununda şirket adına sorumluluk davası açılmasına karar verilmesi yetkisi genel kurula aitti. Ancak bu düzenleme yeni kanuna alınmadı.

Yargıtay kararlarında limited şirket müdürleri hakkında açılacak davalarda genel kurulda bu yönde karar alınması gerektiği şekilde kararlar verilmiştir. Bu minvalde açılan davada genel kurul kararı yok ise mahkeme davayı reddetmemekte genel kurur kararını sunmak veya eksikliğin giderilmesi için süre vermektedir.

Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz. Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz. 

SORUMLULUK DAVASINDA YETKİLİ VE GÖREVLİ MAHKEME

Sorumlular aleyhinde şirketin merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesinde dava açılabilir. Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz. Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz. 

ARABULUCULUK DAVA ŞARTI MIDIR?

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, TTK ‘nın 4’üncü maddesinde ve diğer kanunlarda belirtilen ticari davalardan konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında önce arabulucuya başvurulması zorunludur.

FARKLILAŞTIRILMIŞ TESESÜL KAVRAMI NEDİR?

Birden çok kişinin aynı zararı tazminle yükümlü olmaları hâlinde, bunlardan her biri, kusuruna ve durumun gereklerine göre, zarar şahsen kendisine yükletilebildiği ölçüde, bu zarardan diğerleriyle birlikte müteselsilen sorumlu olur.(TTK 557)

Bu hükümde tek başına zarar veren verdiği zarardan sorumlu olmakta, sadece birlikte verilen zarar için hep birlikte sorumluluk söz konusu olmaktadır. Bu farklılaştırılmış teselsüldür.

Davacı davayı açarken farklılaştırılmış teselsül hesabını yapması gerekir. ANCAK BUNU Yapması çok zor olduğundan birden çok sorumlu kişiyi zararın tamamı için birlikte dava edebilir ce hakimin aynı dava da her bir davalının tazminat borcunu belirleyebilir.

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Muğla İli  Bodrum İlçesinde  avukatlık hizmeti vermektedir. Bodrum’da Sözleşme AvukatıBodrum Kira AvukatıBodrum Boşanma AvukatıBodrum Ceza AvukatıBodrum Yabancılar HukukuBodrum İcra avukatı ,olarak    ve birçok konuda   görev yapmaktayız. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız.  Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com