Miras Mal Mirasçılardan Biri Tarafından Kiraya Verilirse Ne Olur?

Miras Mal Mirasçılardan Biri Tarafından Kiraya Verilirse Ne Olur?

İçerik Haritası

https://www.sevinozsekerkarabudak.av.tr/paydaslar-arasinda-menni-mudehale/BODRUM AVUKATI

KİRA HUKUKU AVUKATI

ELATMANIN ÖNLENMESİ AVUKATI

Miras Mal Mirasçılardan Biri Tarafından Kiraya Verilirse Ne Olur?

Elbirliğiyle mülkiyet halinde tüm ortaklar, paylar belli olmaksızın mirasın tamamına elbirliğiyle sahip olur. Elbirliğiyle mülkiyet halinde miras kalan gayrimenkuller tüm ortakların bilgisi ve rızası ile kiraya verilebilir. Aksi halde kira sözleşmesi geçersiz hale gelir.

Elbirliği mülkiyeti halinde her ortak el atmanın önlenmesi davası açabilir.  Elatmanın önlenmesi davası  ortaklardan biri tarafından açılmış olsa dahi elatmanın önlenmesi kararı malın tamamı için verilir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Miras Mal Mirasçılardan Biri Tarafından Kiraya Verilebilir Mi?

Miras mallara mirasçılar elbirliği ile malik olurlar. Elbirliği mülkiyetinde tüm mirasçıların, ortakların birlikte hareket etmeleri, birlikte kiraya vermeleri gerekmektedir. Aksi durumda kira sözleşmesi geçersiz olmaktadır.

Şayet mirasçılardan biri elbirliği mülkiyetindeki evi kiraya verdiyse diğer mirasçılar sözleşemeye icazet verirlerse kira sözleşmesi geçerli olur.

Diğer Mirasçılar Kira Sözleşmesine İcazetleri Yoksa  Kiracıyı Tahliye Etmek İçin Ne yapmalılar?

Bu durumda izin vermeyen diğer mirasçılar elatmanın önlenmesi davası açmalıdır.

Bu davada davalı  olarak sadece evi kullanan, kiralayan kişi değil aynı zamanda burayı kiraya veren mirasçı da yer almalıdır.

Nitekim bir kira ilişkisinde kiracı, kiralananın verdiği izin veya yönlendirme ile haksız el atmada bulunuyorsa, bu takdirde kiralayanında kiracı ile birlikte davalı olması gerekir.

Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Kiracı, kiralayanın herhangi bir izni, yönlendirmesi veya bilgisi olmadan haksız elatmada bulunması durumunda ise;

-Kiracının davranışlarına son vermesi ile haksız elatma sona eriyorsa kiralayanın davalı olarak gösterilmesine gerek yoktur.

-Eğer kiraya verenin haksız el atmayı durdurmak için bir takım eylemlerde bulunması gerekiyorsa davalı olarak gösterilmelidir.Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

Bodrum Avukatı

Kira Avukatı

Haksız Müdahale

PAYDAŞLAR ARASINDA MENNİ MÜDEHALE

Menni Müdahale – Ecrimisil

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com