DAVADAN FERAGAT, VAZGEÇME, TAKİPSİZ BIRAKMA

DAVADAN FERAGAT, VAZGEÇME, TAKİPSİZ BIRAKMA

İçerik Haritası

Davadan feragat , davanın geri alınması ve davanın takipsiz bırakılması çok önemli sonuçları olan usulü işlemlerdir.

Muğla İli, Bodrum İlçesinde faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büromuz bu yazısında bu üç işlemi ve özelliklerini ele almaktadır.

Usul hukukuna göre, reddedilen bir davadan sonra aynı konuda ikinci dava açılamaz. Aksi halde, açılan ikinci dava, kesin hüküm varlığı nedeniyle usulden reddedilir.

Açılan Davadan Feragat

-Açılan bir davadan feragat davanın bir kısmından veya tamamından vazgeçmek olarak kabul edilecektir. Feragat karşı tarafın onayına, muvafakatine bağlı değildir. Yani diğer tarafın onayı olmaksızın da açılan bir davadan feragat edilebilmesi mümkündür.

– Davadan feragat bu özelliği ile davanın geri alınmasından farklıdır. Nitekim davanın geri alınması karşı tarafın onayına bağlıdır.

-Davasından usulüne uygun olarak feragat eden taraf feragatinden dönemez.

Davadan feragat edildikten sonra aynı sebeple bir daha dava açılamaz. Ancak diyelim ki A tarafından B’ye zina nedeniyle boşanma davası açılmış olsun. A açtığı davadan feragat ederse bir daha zina nedeniyle dava açamaz ancak evlilik birliğinin sarsılması veya başka bir sebep ile dava açabilir.

– Davasından feragat eden taraf, sanki davada aleyhine hüküm verilmiş gibi yargılama giderlerini ödemeye mahkum edilir. Şayet kısmi feragat söz konusu ise yani dava konusu taleplerin sadece bir kısmından feragat edilmişse yargılama giderlerine yapılan kısmi feragat oranında hükmedilecektir.  

Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz.

Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

Davanın Geri alınması-davadan vazgeçme

-Davanın geri alınması için karşı tarafın davanın geri alınmasına muvafakat etmesi gerekir. Davanın geri alınması halinde dava hiç açılmamış sayılır. Ancak burada davadan vazgeçme için bildirilecek olan sebepler çok dikkatli bir şekilde belirletilmelidir.

-Davanın geri alınmasında dava hiç açılmamış sayılacağından geçmişe dönük olarak davanın tüm sonuçları ortadan kalkar.

-Davadan vazgeçme halinde mahkeme davanın açılmamış sayılmasına karar verir. Davadan vazgeçilmesi halinde yargılama giderleri davacıya yükletilir.

Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz.

Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

DAVANIN TAKİPSİZ BIRAKIKLMASI

Tarafların duruşmaya gelmemesi, tarafların davayı takip etmemesi, eksik harçların tamamlanmaması  hallerinde davanın takipsiz bırakıldığı haller olarak değerlendirilir.

Dosyanın işlemden kaldırılmasını gerektiren durumların varlığını tespit eden mahkeme dava yenileninceye kadar dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verir.

Dosyanın işlemden kaldırılması kararı ile dava üç ay daha derdest kalmaya devam eder. Bu üç ay içinde dava tarafların talebi üzerine yenilenebilir ve yeniden görülmeye başlar.

Dosyanın işlemden kaldırılmasından itibaren bir ay içinde yenileme talebinde bulunulursa yenileme talep eden tarafın tekrar harç yatırmasına gerek yoktur. Bir ay geçtikten sonra yenileme talebinde bulunulursa yenileme talep eden taraftın tekrar harç yatırması gerekir. Yenilenen dava eski davanın devamı sayılır, yeni dava olarak değerlendirilmez.

Bir dava en fazla iki kez yenilenebilir. Üçüncü kez takipsiz bırakılan dava açılmamış sayılır.

İşlemden kaldırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde yenilenmeyen davalar sürenin dolmasıyla açılmamış sayılır .

Daha fazla bilgi için  Muğla İli, Bodrum ilçesinde Avukatlık Hizmeti veren Özşeker Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz.

Bodrum da Avukatlık Hizmeti veren ofisimize : 0530 434 48 48 -0536 930 52 60 telefon numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir.

Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır. 

Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır.

Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır.

Hukuk büromuz Muğla İli  Bodrum İlçesinde  avukatlık hizmeti vermektedir.

 Bodrum’da Sözleşme AvukatıBodrum Kira AvukatıBodrum Boşanma AvukatıBodrum Ceza AvukatıBodrum Yabancılar HukukuBodrum İcra avukatı ,olarak    ve birçok konuda   görev yapmaktayız. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır.

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com