Bodrum Avukatı-VASİYETNAME NASIL DÜZENLENİR?

Bodrum Avukatı-VASİYETNAME NASIL DÜZENLENİR?

İçerik Haritası

VASİYETNAME NASIL DÜZENLENİR?

Vasiyetname, mirasbırakanın ölmeden önce son aruzlarını dile getirdiği irade açıklamasıdır. Vasiyetname,  mirasbırakanın son arzu ve istekleri olduğu için doğru bir şekilde hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

VASİYETNAME TÜRLERİ

Vasiyetname 3 şekilde yapılabilir; Resmi vasiyetname, el yazılı vasiyetname ve sözlü vasiyetname.

El Yazılı Vasiyetname;

El yazılı vasiyetname için en önemli kural vasiyetcinin vasiyetnameyi kendi el yazısı ile düzenlemiş olmasıdır.  Bilgisayar çıktısı veya bir başkası tarafından yazılıp vasiyetci tarafından imzalanan vasiyetnameler geçersizidir.  Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Sözlü Vasiyetname ;

Sözlü vasiyetname ancak olağanüstü hallerde söz konusu olur. Sözlü vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için vasiyet bırakanın diğer şekillerde (el yazılı vasiyetname veya resmi vasiyetname ) vasiyetname hazırlama olanağının bulunmaması gerekir. Eğer vasiyetcinin diğer şekillerde vasiyetname bırakma olağanı varsa bu vasiyetname geçersiz olur. Sözlü vasiyetnamenin uygulamada ispatı çok zor olup imansıza yakındır.

Resmi Vasiyetname;

Resmi vasiyetname noter huzurunda 2 şahitle yapılan onaylama veya düzenleme şeklinde gerçekleştirilebilen vasiyetname türüdür. Resmi vasiyetname ispatı en kolay olan  ve en sağlam vasiyetname türüdür. Bu nedenle vasiyetinizi resmi şekilde yapmanızı tavsiye ederiz. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Vasiyetname düzenlemek için noter neler ister?

-Sağlık Raporu:

Sağlık raporu bir gün süreyle verilen ve kişinin akıl sağlığının, vasiyetname düzenlenme ehliyetinin bulunduğunu gösteren resmi bir evrak olup sadece bir günlüğüne verilir. Sağlık raporunun alındığı gün mutlaka noterde işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Vasiyet düzenleyenin yaşı kaç olursa olsun noter  mutlaka sağlık raporu istemektedir. Sağlık raporunun  devlet hastanelerinden nöroloji ve psikiyatri bölümünden alınması gerekmektedir. Noter vasiyetname için Özel Hastanelerden veya sağlık hekimlerinden alınan sağlık raporunu kabul etmemektedir.

-İki Adet  Şahit:

Noter vasiyetname yapılırken 2 şahit istemektedir. Bu şahitler vasiyetname düzenleyenin 1. Derece akrabası olmaması gerekmektedir. Şahitlerin okuma yazması bilmesi de şarttır. Noter şahitler 65 yaş ve üzeri ise şahitler içinse sağlık raporu talep etmektedirler.

-Vesikalık Fotoğraf

Noter vasiyetname düzenleyen vasiyetciden en az 2 adet vesikalık fotoğraf istemektedir.

Vasiyetname Düzenlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Mirasbırakanın  saklı paylı mirasçıların miras hakkını ihlal etmemesi gerekir. Vasiyetci saklı paylı mirasçılarının saklı payını ihlal ederse vasiyetname geçersiz olur.

Vasiyetname ile mirasbırakan yasal mirasçıları dışında da istediği kişiye mirasını bırakabilir. Burada önemli olan mirasbırakanın saklı paylı mirasçılarının miras hakkını ihlal etmemesidir. Bir kişinin saklı paylı mirasçıları; anne-babası, eşi ve çocuklarıdır. Mirasbırakan  saklı paylı mirasçılarının saklı paylı miras oranları bıraktıktan sonra mirasını dilediği şekilde dilediği kişiye bırakabilir, dileği tasarrufta bulunabilir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

-Vasiyetci vasiyetini hazırlarken mirasını bıraktığı kişilerden birinin ölmesi ihtimalini de düzenlemelidir.

Örneğin Mirasbırakan M ‘ nin, X ve Y isimli iki çocuğu bulunmakta başkada yasal mirasçı bulunmamaktadır. M vasiyetname ile X ve Y ‘ye saklı pay oranında miras bırakmakta geriye kalan tüm mirasını arkadaşı A ‘ya bırakmak istemektedir. Vasiyet bırakan M vasiyetname düzenlerken A’nın kendinden önce vefat etmesi halinde mirasın nasıl taksim edileceğini de düzenlemelidir.

Vasiyetname sanılanın aksine  çok teknik ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Yanlış düzenlenen bir vasiyetname iptal edilebilir, geçersiz kılınabilir, tenkis ve muvazaa davalarına konu edinebilir. Bu nedenle vasiyetname düzenlenirken mutlaka bir avukattan hizmet alınmalıdır. Bu konuyla ilgili  Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Bürosu’nda sizlere destek sağlayabiliriz.

Bodrum Gayrimenkul Avukatı MURİS MUVAZAASINA DAYALI TAPU İPTAL DAVASI

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com