UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAK VEYA BULUNDURMAK SUÇ MU?

UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAK VEYA BULUNDURMAK SUÇ MU?

İçerik Haritası

Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal etmek, ticaretini yapmak, satmak çok ciddi suçlar olup cezaları çok ağırdır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi Bodrum da faaliyet gösteren Özşeker Hukuk Büromuzdaki avukatlardan randevu alarak öğrenebilirsiniz.

Peki Uyuşturucu Madde Kullanmanın Veya Uyuşturucu Madde Bulundurmak Suç Mudur ? Cezası  Ne Kadardır?

Her ne kadar toplum içerisinde uyuşturucu kullanmak, bulundurmak  suç değil şeklinde bilinse de sanılanın aksine Türk Ceza Kanunu 191.maddesi kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak başlıklı madde ile bu konuyu düzenlemiştir.

Türk Ceza Kanunu’nun 191. Maddesinin 1. Fıkrasında ‘’Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’’ Şeklindedir. Madde hükmünden de anlaşılacağı üzere kullanmak için uyuşturucu satın almak, bulundurmakta suçtur.

Ancak bu suçtan dolayı başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesindeki şartlar aranmaksızın, beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilir. Yani Ceza Muhakemesinin 171.maddesinde  kamu davasının açılmasında takdir yetkisi olarak düzenlenen maddenin aradığı şartlar dahi aranmadan beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilir. Bu süre zarfında şüpheli en az 1 yıl denetime tabi tutulur. Bu süre Cumhuriyet savcısının kararı ile üçer aylık sürelerle en fazla bir yıl daha uzatılabilir. Hakkında denetimli serbestlik tedbiri verilen kişi, gerek görülmesi hâlinde denetimli serbestlik süresi içinde tedaviye tabi tutulabilir. Bu denetim süresi içerisinde ihlali davranışlar sergilediği takdirde ortaya çıkacak sonuçlar hakkında şüpheliye bilgi verilir,  tedavi sürecine başlanması istenebilir.  Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz.

Ayrıca unutulmamalıdır ki her ne kadar şüpheli  uyuşturucu madde imal ve ticareti yapmadığını, uyuşturucu maddeyi kendi kullanımı için bulundurduğunu  iddia etse bile Yargıtay belli miktarı aşan ölçülerde uyuşturucu madde bulundurmanın kullanım sınırlarını aştığını, ticaret olarak kabul edileceğine karar vermektedir. Bu uyuşturucu maddenin cinsine göre farklılıklar arz etmektedir. Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz.

ŞÜPHELİ ERTELEME SÜRESİ ZARFINDA KENDSİNE YÜKLENEN SORUMLULUKLARA UYMAZ İSE NE OLUR?

Kişinin, erteleme süresi zarfında;

– Kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar ederse,

– Tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alır, kabul eder veya bulundurursa

– Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanırsa  hakkında kamu davası açılır.

Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

ŞÜPHELİ ERTELEME SÜRESİ ZARFINDA TEKRAR UYUŞTURUCU KULLANIRSA  BU EYLEMİ YENİ BİR SORUŞTURMA DOSYASINA MI KONU OLUR?

Türk Ceza Kanunu’nun 191. Maddesinin 5. Fıkrası bu hususu ‘’Erteleme süresi zarfında kişinin kullanmak için tekrar uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, dördüncü fıkra uyarınca ihlal nedeni sayılır ve ayrı bir soruşturma ve kovuşturma konusu yapılmaz. ‘’ şeklinde düzenlemiştir.

Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

BİRİNCİ KULLANIM NEDENİYLE KAMU DAVASININ ERTELENMESİNE KARAR VERİLDİKTEN SONRA ERTLEME SÜRESİ İÇERİSİNDE İKİNCİ KEZ BU SUÇ İŞLENİRSE İKİNCİ SUÇ İÇİN KAMU DAVASININ ERTELENMESİNE KARAR VERİLİR Mİ?

Bir defa uyuşturucu kullanan bulunduran kişi hakkında kamu davasının açılmasının 5 yıl süreyle erteleneceği, bu erteleme süresi içerisinde tekrar bu suçun işlenmesi halinde kamu davasının açılanacağından bahsetmiştik.

Erteleme süresi içerisinde suçun tekrar işlenmesi halinde tekrar eden suç bakımından kamu davasının açılması ertelenemez. Nitekim Türk Ceza Kanunu’nun 191.maddesinin 6. Fıkrası bu hususu ‘’Dördüncü fıkraya göre kamu davasının açılmasından sonra, birinci fıkrada tanımlanan suçun tekrar işlendiği iddiasıyla açılan soruşturmalarda ikinci fıkra uyarınca kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilemez.’’ Şeklinde düzenlemiştir.

ŞÜPHELİ ERTELEME SÜRE İÇERİSİNDE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ İHLAL ETMEZ VE TEKRAR BU SUÇU İŞLEMEZSE NE OLUR?

Şüpheli erteleme süresi zarfında Türk Ceza Kanunu’nun 191.maddesinin  dördüncü fıkrada belirtilen yükümlülüklere aykırı davranmadığı ve yasakları ihlal etmediği takdirde, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilir.

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

 

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com