TRAFİK KAZASI SONUCUNDA VERİLEN MADDİ TAZMİNAT EDİNİLMİŞ MAL MIDIR?

TRAFİK KAZASI SONUCUNDA VERİLEN MADDİ TAZMİNAT EDİNİLMİŞ MAL MIDIR?

İçerik Haritası

TRAFİK KAZASI SONUCUNDA VERİLEN MADDİ TAZMİNAT EDİNİLMİŞ MAL MIDIR?

Aile hukukun en önemli konularından bir tanesi de mal rejimleridir. Türk Medeni Kanunumuzda yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilmiştir ancak taraflar istedikleri mal rejimini ancak kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir veya değiştirebilirler.

Mal rejimi özellikle boşanma davası sonucunda malların tasfiyesi sırasında büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle edinilmiş malların ne olduğu, nelerin kişisel mal olduğu büyük önem arz etmektedir.

Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.(TMK m.219)

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Kişisel mallar ise Türk Medeni Kanunu’nun 220. Maddesinde şu şekilde belirtilmiştir;

Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevî tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.

Edinilmiş mal ve kişisel malları açıkladıktan sonra Bodrum da faaliyet gösteren hukuk büromuzda sıklıkla karşımıza çıkan sorumuza dönelim. TRAFİK KAZASI SONUCUNDA VERİLEN MADDİ TAZMİNAT EDİNİLMİŞ MAL MIDIR?

Eşlerden biri yasal mal rejiminin edinilmiş mallara katılma rejimi olduğu dönemde trafik kazası geçirirse ve başkaca bir mal rejimi taraflar arasında kararlaştırmadıysa trafik kazası sonucunda ödenen maddi tazminatların edinilmiş mal olduğu kanaatindeyiz. Nitekim trafik kazası geçiren eş, tedavisi için gereken giderleri, aracı ile kaza yaptıysa araçta meydana gelecek hasarı ödeyecek ve aile bütçesi etkilenecektir. Yine kaza geçirmesi nedeniyle çalışamayacaksa yine aile bütçesi etkilenecektir. İşin nihayetinde ailenin bütçesinden ortak hanede maddi zarar oluşacağı için ödenen maddi tazminat edinilmiş maldır. Ancak trafik kazası sonucunda ödenecek olan manevi tazminat Türk Medeni Kanunun 220. Maddesinin 3. Numarasında belirtildiği üzere kişisel maldır.


BODRUM BOŞANMA AVUKATI – BODRUM AVUKAT 

Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

 

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com