VASİYETNAMENİN AÇILMASI

VASİYETNAMENİN AÇILMASI

İçerik Haritası

MİRAS AVUKATI – VASİYETNAMENİN AÇILMASI

Vasiyetname, kişinin ölümünden sonra malvarlığı üzerinde dilediği son arzularını yerine getirmek amacıyla tek taraflı irade beyanı ile düzenlediği belgedir.

Vasiyetname ile kişi, ölümünden sonra mallarını mirasçıları arasında nasıl paylaştıracağını düzenleyebileceği gibi yasal mirasçıları dışında başka kimseleri düzenlediği vasiyetname ile mirasçı kılabilir. Bu nedenle vasiyetname çok önemli bir irade açıklamasıdır.

Vasiyetnamenin resmi şekilde düzenlenmesi zorunluluğu yoktur ancak ispat açısından ve vasiyetnamenin geçerli olması için resmi şekilde düzenlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Vasiyetname, noterde 2 tanıkla birlikte oluşturulduğunda diğer şartları da yerine getiriyorsa geçerlilik kazanır. Vasiyetname düzenleyen kişinin vasiyetnameyi düzenlediği tarihte ayırt etme gücüne sahip olması gerekmektedir.

Vasiyetnamenin açılması vasiyetname ile tarafların kazandıkları hakları kullanabilmeleri açısından büyük önem arz eder. Örneğin x kişisi vasiyetname ile mirasçı olarak atanmışsa bu kişinin mirasta hak iddia edebilmesi için öncelikle vasiyetnamenin açılması gerekir.

Bu nedenle bu yazımızda vasiyetnamenin açılmasını ele allıyoruz.

Vasiyet Nerede Açılır?

Vasiyetnamenin nerede açılacağı Türk Medeni Kanunu’nun 596. Maddesinde düzenlenmiştir.

TMK Madde 596- Vasiyetname, geçerli olup olmadığına bakılmaksızın tesliminden başlayarak bir ay içinde mirasbırakanın yerleşim yeri sulh hâkimi tarafından açılır ve ilgililere okunur. Bilinen mirasçılar ve diğer ilgililer vasiyetnamenin açılması sırasında diledikleri takdirde hazır bulunmak üzere çağrılır.

Mirasbırakanın sonradan ortaya çıkan vasiyetnameleri için de aynı işlemler yapılır.

Sulh hakimi vasiyetnameyi açmakla görevli olup vasiyetnamenin geçerli olup olmadığını incelemez. İstek yoksa vasiyetnamenin yerine getirilmesi yönünde de karar veremez.

Vasiyetnamenin İlgililere Tebliği

Vasiyetnamenin ilgililere tebliği Türk Medeni Kanunu’nun 597.maddesinde düzenlenmiştir.

TMK Madde 597- Mirasta hak sahibi olanların her birine gideri terekeye ait olmak üzere, vasiyetnamenin kendilerine ilişkin kısımlarının onaylı bir örneği hâkim tarafından tebliğ edilir. Nerede olduğu bilinmeyenlere vasiyetnamenin kendilerine ilişkin kısımları ilân yolu ile tebliğ olunur.

Vasiyet Alacaklısının Dava Hakkı

Vasiyet alacaklısının dava hakkı, ölüme bağlı kazandırmayı öğrenmesinin veya vasiyet borcu daha sonra muaccel olacaksa muaccel olma tarihinin üzerinden on yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com