SÜRE TUTUM VE SÜRE İSTEM

SÜRE TUTUM VE SÜRE İSTEM

İçerik Haritası

SÜRE TUTUM DİLEKÇESİ İLE SÜRE İSTEM DİLEKÇESİ

Süre tutum ve süre uzatım(istem)dilekçeleri birbiriyle sıklıkla karıştırılan kavramlardır. Süre tutum ceza dosyalarında üst mahkemeye taşımak için verilen bir başvuru dilekçesi iken süre uzatım hukuk dosyalarında cevap verme sürelerini uzatan bir yöntemdir.

Muğla İli, Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU olarak   bu yazımızda süre tutum dilekçesi ve süre uzatım dilekçesinin ne olduğunu ele alıyoruz.

SÜRE TUTUM DİLEKÇESİ NEDİR?

Süre tutum dilekçesi, karar verilip de henüz gerekçeli kararı yazılmayan dosyalarda yerel mahkemece verilen kararın üst mahkemeye gönderilerek incelenmesi istemli dilekçedir.

Süre tutum dilekçesi ceza dosyalarında söz konusu olur.

Süre tutum dilekçesi, üst mahkemeye başvuru sürelerinin geçmemesi adına verilen çok önemli bir dilekçedir.

Süre tutum dilekçesi ile verilen karara itiraz edildiği ancak itiraz sebeplerinin gerekçeli karar yazıldıktan sonra yani kararın hangi gerekçeyle verildiği belli olduktan sonra bildirileceği bildirilir.Daha fazla bilgi için Muğla İli, Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.

Süre tutum dilekçesinin içeriğinde; yerel mahkemece gerekçeli kararı yazılıp taraflara tebliğinden sonra  ayrıntılı istinaf nedenlerimizi içerir dilekçemizi sunma hakkının saklı tutulduğu belirtilir.

İstinaf istemi, hükmün açıklanmasından itibaren yedi gün içinde hükmü veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya zabıt kâtibine bir beyanda bulunulması suretiyle yapılır. 7 günlük süre de istinaf dilekçesi verilmesi gerektiği için ancak 7 günlük sürede gerekeli karar yazılmamış olduğundan başvurulan yöntemdir.Daha fazla bilgi için Muğla İli, Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.

ÖRNEĞİN; YEREL MAHKEME SANIĞIN CEZALANDIRILMASINA 05.03.2024 TARİHLİ DURUŞMADA KARAR VERDİ VE BU KARARI SANIĞIN YÜZÜNE OKUDU. 7 GÜNLÜK KARARA KARŞI İSTİNAF KANUN YOLUNA BAŞVURU SÜRESİ VAR. BU KARARA KARŞI EN SON 12.03.2024 TARİHİNDE SÜRE TUTUM DİLEKÇESİ VEREREK KARARA İTİRAZ ETTİKLERİNİ İTİRAZ NEDENLERİNİ GEREKÇELİ KARADAN SONRA AÇIKLAYACAKLARINI SÖYLYEREK İSTİNAF KANUN YOLUNA BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ.Daha fazla bilgi için Muğla İli, Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.

SÜRE UZATIM DİLEKÇESİ NEDİR?

Süre uzatım dilekçesi, davalı veya davacı tarafın  cevap verme  süresinin uzatılması için ilgili mahkemeye verdiği dilekçedir. Davalı taraf için cevap dilekçesi sunma süresi  dava dilekçesi ve tensip zaptının kendisine tebliğinden itibaren iki haftadır. Davalı taraf bu sürenin uzatılması için ilgili mahkemeye dilekçe sunarak sürenin uzatılmasını isteyebilir. Davacı taraf da davalının cevap dilekçesine karşı cevaba cevap dilekçesi için süre uzatım talebinde bulunabilir. Daha fazla bilgi için Muğla İli, Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.

SÜRE UZATIM TALEBİ HANGİ HALLERDE KABUL EDİLİR?

Her başvuruda hakim süre uzatım talebini kabul etmez. Süre uzatım talebinin kabulü için makul bir sebep gerekir.

Örneğin avukat dosyayı aldığında cevap verme süresi 3 gün kaldıysa süre uzatım talebi kabul edilebilir.

Avukatın veya tarafın bir hastalığı varsa hakim kabul edebilir.Daha fazla bilgi için Muğla İli, Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.

SÜRE UZATIM VE SÜRE TUTUM DİLEKÇESİNİN FARKI NEDİR?

Süre tutum ceza dosyalarında üst mahkemeye taşımak için verilen bir başvuru dilekçesi iken süre uzatım hukuk dosyalarında cevap verme sürelerini uzatan bir yöntemdir. Daha fazla bilgi için Muğla İli, Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROMUZU arayabilirsiniz.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Muğla İli  Bodrum İlçesinde  görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com