Bodrum Ceza Avukatı – SERİ MUHAKEME USULÜ NEDİR ?

Bodrum Ceza Avukatı – SERİ MUHAKEME USULÜ NEDİR ?

İçerik Haritası

SERİ MUHAKEME USULÜ

KOŞULLARI :

 1. KANUNDA TEK DÜZENLENEN SUÇLARDAN BİRİSİNİN İŞLENDİĞİ HUSUSUNDA YETERLİ ŞÜPHEYE ULAŞILMASI
 2. KAMU DAVASININ AÇILMASININ ERTELENMESİNE KARAR VERİLMEMİŞ OLMASI
 3. ŞÜPHELİNİN SERİ MUHAKEME USULÜNE MÜDAFİİ HUZURUNDA KABUL ETMİŞ OLMASI İŞTİRAK HALİNDE İŞLENEN SUÇLARDA TÜM ŞERİKLERİN KABUL EDİLMİŞ OLMASI
 4. ŞÜPHELİNİN ÇOCUK, SAĞIR DİLSİZ, AKIL HASTASI OLMAMASI
 5. ŞÜPHELİYE ULAŞILABİLİR OLMASI
 • Seri Muhakemeye başlanmışsa KYOK kararı verilemez. Seri Muhakemeye sanık davet edilir. Tebligat mernis adresine gittiğinde yerde bulunmazsa, davet edilmiş olmasına rağmen gelmezse seri muhakeme uygulanmadan iddianame düzenlenir.
 • Seri Muhakemeye başlanmış ve başarılı sonuçlanmışsa o halde artık şüpheli hakkında beraat kararı ihtimali kalmaz az ya da çok şüpheli hakkında sicile işlenecek ceza ortaya çıkacaktır.
 • İştirak halinde işlenen suçlarda tüm şerikler kabul ederse seri muhakeme uygulanır. Eğer şeriklerden biri çocuk, sağırsa dilsize onlar hakkında seri muhakame uygulanmadığı için o halde iştirak halinde işlenen ve çocuk sağır dilsiz olmayan diğer şerikler için de seri muhakemeye uygulanamayacak.
 • HAGB varsa seri muhakeme yine uygulanır. Seri muhakemeye tabi suçlar ile tabi olmayan suç beraber işlendiğinde seri muhakemeye tabi olanı ayırıp onun için de seri muhakeme uygulanabilir.
 • Şüpheli genel usullere göre çağrılır. Zorla getirme veya yakalama emri hakkında çıkartılamaz. Adresine tebligat ulaşmazsa iddianame düzenlenir. Müdafiye duruşmaya gelicek gelmezse iddianame düzenlenir.
 • Şüpheli davete icap etmezse iddianame düzenlenene kadar şüpheli gelip dilekçe ile seri muhakemeyi uygula diyebilir.
 • Şüpheli seri muhakemeye davet üzerine gelirse, savcı seri muhakeme hakkında bilgi veriyor. Hüküm verilinceye kadar vazgeçebileceği, seri muhakeme sonucunda sicile işleneceği bilgisi veriliyor. Bu tutanak müdafi yokken hazırlanıp imzalanıyor. Savcı teklif sunuyor. Üç alternatif sunulur.

Şüpheli ;

 1. Reddedebilir
 2. Düşüneyim diyebilir. (1 ayA kadar süre verilebilir yönetmeliğe göre)
 3. Kabul ediyorum diyebilir.

Şüpheli kabul ediyorum dediğinde müdafi çağrılıyor. Aslında böyle olmaması gerektiği kanaatindeyiz.

SERİ MUHAKEME DE NE YAPMALI?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

1.Seri muhakemeye tabi mi?

2. Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kurumu değerlendirilmiş mi?

3. Delillere bakın. Çünkü savcı beraat ihtimali de varsa seri muhakeme teklif edebilir.O deliller kişiye yapılan isnadı destekliyor mu desteklemiyor mu? Duruşmaya gitsek mahkum olur muyuz olmaz mıyız ona bakın. Kabul veya red şüphelinin hakkıdır ancak avukat meslektaşlarımızın yine de değerlendirme yapmalarında fayda vardır.

4. Suç ve Delil

Örnek alışveriş merkezlerinde langırt gibi uygulamalar için kanunu var. Siz 1 lira atıp oyuncağı alamıyorsanız onu kanun kumar sayıyor. Ama siz ayıcık almak istiyordunuz size oyunda top geldi onda sıkıntı yok. Delilleri değerlendirmeniz de yarar vardır, tüm delilleri toplaması için savcıyı beklememek gerektiği kanaattindeyiz. Muhakeme yapabilmek için delillerin neler olduğunu bilmek gerekir.

Mesela trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan seri muhakemeye çağrıldı. Alkol kullanmayan kişiye 4 promil alkollü çıkıyor. Kişi kabul etmiyor. Gerçekten de alkol kullanmayan biri ise kan tahlili aldırın. Üşenmeyin yapın. Bekletin. Uğraşın.

5. Deliller hukuka aykırı ise kalan deliller ile mahkumiyete yetmezse seri muhakemeyi kabul etmeyebilirsiniz, çünkü  beraat etme ihtimaliniz mevcuttur. Sonuçta seri muhakeme sonunda suçu kabul etmiş olacaksınız ve ceza verilecek. Adli sicilinize işlemesi muhtemel.

Ruhsatsız silah bulundurma nedeni ile seri muhakemeye çağrıldığını farz edelim. Arama kararları usulüne uygun mu değil mi, bakılmadan seri muhakemeyi kabul etmek doğru değildir. Eğer usulü işlemlerde hata var ise beraat etme ihtimali söz konusudur.

6. Savcının teklifine dikkat edin. Ne kadar indirim yapmış. Konu sadece suç işlendiğine dair mahkumiyet kararı verilmesi değil. Belki mahkemede bu cezadan daha üstü çıkmaz ki duruşmaya gidelim demeniz gerekir .

Örnek;

Savcı adli para cezası kararı vermiş. Adli para cezasının hemen ödenmesi gerekmektedir. Ödenmezse adli para cezası hapis cezasına döner. Sanık zanneder ki şuan nasıl olsa param yok olunca öderim. Ancak şu güne kadar ödenmesi gerektiği söylenince, şaşırıyor.. Ödemezsem ne kadar ceza alırım, yargılansam ne kadar sürer? Bu muhakemelerin yapılması gerekmektedir. Çünkü o zaman yargılamayı seçilebilir. Ama iş işten geçmemesi için doğru açıklamayı yapmanız gerekiyor.

7. ADLİ SİCİL KAYDINA BAKIN. HAGB kararı (Hükmün açıklanmasının geri bırakılması) daha önceden alınmış ise  o halde HAGB alınan karar, daha sonra işlenen bir suç nedeni ile  seri muhakemesini kabul ettiğiniz takdirde açıklanır.

Yapılan hata: ikinci tekerrürde koşullu salıverilme yoktur. Koşullu salıverilme olmadığı için denetimli serbestlik de yoktur. Ne ceza alırsa alsın, örneğin üç ay ceza aldığınızı farz edelim üç ay cezaevinde kalınması gerekmektedir.

Eğer ilk defa suç işlendiyse, ve cezası iki yıla kadar mahkumiyet gerektiren bir suç ise o halde kişi cezaevine uygulamada girmemektedir. Girdi-çıktı dediğimiz uygulama yapılmaktadır. İnfaz dışarda devam ettirilmektedir. Ama tekerrür durumunda bu husus aynı değildir. Bu nedenle seri muhakeme usulüne çağrıldığınızda mutlaka bir avukat meslektaşımızdan yardım almanız gerekmektedir.

SAVCI DOSYAYI TALEPNAME İLE MAHKEMEYE GÖNDERİR.

Mahkeme şüpheliyi huzurunda dinler.

-Talepnameyi inceler

Mahkeme talepnameyi kabul edebilir, iade edebilir. ;

Talepnameyi iade ; talepnamede bulunması gereken hususlardan birinin eksik olması

Yaptırım hakkında uygulanabilecek objektif koşulların oluşmaması

Teklif edilen cezanın mahiyetine uygun güvenlik tedbirine karar verilmemesi.

TALEBİ KABUL /RED

– CMK 250/3 Maddesinin koşullar

-Eylemin seri muhakeme kapsamında değil.

Mahkemenin talebi kabul savcının belirlediği yaptırım doğrultusunda hüküm kurar.

Mahkemenin talebi red olması halinde soruşturmanın genel hükümlere göre  sonuçlanması için dosyayı Cumhuriyet başsavcılığına gönderir.

Mağdur tarafsanız şikayette bulundunuz KYOK kararı verildi o halde itiraz etmeniz lazım.

Seri muhakeme de sanık tarafsanız ve aleyhe karar çıktı o halde itiraz kanun yoluna başvurmanız gerekmektedir.

Seri muhakemeyi mahkeme reddetse o halde İtiraz kanun yoluna başvurabilirsiniz. Seri muhakemeyi kabul ettiniz ve  mahkeme de kabul etti. Sicile işlenecek bir karar çıktı ise kanun yoluna başvurmanız gerekmektedir.

 • Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a aittir. Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka  web sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde  hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Bu içerik bilgi vermek amaçlı olup dilekçeler içerisinde kullanılabilir.  Her somut olayın kendi içerisinde değerlendirilmesi gerektiğinden alanında uzman bir avukattan ofiste danışmanlık alınması gereklidir.

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com