BODRUM AVUKAT-AYLIKTAN KESME CEZASI NEDİR?

BODRUM AVUKAT-AYLIKTAN KESME CEZASI NEDİR?

İçerik Haritası

 

AYLIKTAN KESME CEZASI NEDİR?

Aylıktan kesme cezası, Aylıktan kesme cezası Devlet Memurları Kanunu’nun 125. Maddesinde düzenlenmiştir. Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren hukuk büromuzda sıklıkla danışmanlık alınan konulardan biri olduğu için bu yazımızda aylıktan kesme cezasının ne olduğunu anlatıyoruz.

AYKIKTAN KESME CEZASININ USUL BAKIMINDAN ÖZELLİKLERİ

Aylıktan kesme cezası Devlet Memurları Kanunu’nun 125. Maddesinde düzenlenmiştir

Aylıktan kesme cezası disiplin amiri tarafından verilmelidir. Her kurum için disiplin amiri farklıdır. Disiplin amiri tarafından verilmeyen aylıktan kesme cezası iptal edilebilir.

Disiplin cezası verilmeden önce devlet memuruna savunma hakkı verilmelidir. Savunma hakkı 7 günden az olmamalıdır. Aksi halde verilen ceza iptal edilebilir.

Aylıktan kesme cezasının verilmesini gerektiren fiilin işlendiği tarihten itibaren 1 ay içinde soruşturmaya başlanmalıdır. Aksi halde 1 ay içinde soruşturmaya başlanmamışsa ceza verilemez.

Cezayı gerektiren fiilin işlenmesinden itibaren 2 yıl içinde ceza verilmezse suç zamanaşımına uğrar ve ceza verilemez.

Aylığın 1/30 ile- 1/8 i arasında kesinti yapılabilir.

Disiplin Amirleri tarafından verilen kararlara 7 gün içinde itiraz edilebilir. İtiraz Disiplin kurulana yapılır. İtiraz merci 30 gün içerisinde karar vermelidir.

Disiplin cezalarına karşı, cezanın tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde idari yargı yoluna başvurulabilir.Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

 

AYLIKTAN KESME CEZASI HANGİ HALLERDE VERİLİR?

Kasıtlı olarak; verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçleri korumamak, bakımını yapmamak, hor kullanmak,

Özürsüz olarak bir veya iki gün göreve gelmemek

Devlete ait resmi belge, araç, gereç ve benzerlerini özel menfaat sağlamak için kullanmak

Görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunmak,

Görev sırasında amirine sözle saygısızlık etmek

Görev yeri sınırları içerisinde her hangi bir yerin toplantı, tören ve benzeri amaçlarla izinsiz olarak kullanılmasına yardımcı olmak,

Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak,

HALLERİNDE VERİLİR.Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz. Ofisimiz Bodrum ilçesinde olup idari davalara bakmaktadır.


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

Daha fazla bilgi için Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren ÖZŞEKER HUKUK BÜROSU’NDAKİ avukatlara danışabilirsiniz

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com