KİRAYA VERENİN KİRA SÖZLEŞMESİNİ SONLANDIRMA HAKKI

KİRAYA VERENİN KİRA SÖZLEŞMESİNİ SONLANDIRMA HAKKI

İçerik Haritası

 

Kiraya Verenin  Kira Sözleşmesini Sonlandırma Hakkı 

(10 YILLIK SÜRENİN BİTİMİ NEDENİYLE)

 

TBK MADDE 347 /1 FIKRA 2

  • Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. (2) Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.

 

ON YILLIK sürenin başlangıcı kira sözleşmesinde bir süre belirlenmiş ise o sürenin sonundan itibaren hesaplanmaktadır.  On yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden EN AZ ÜÇ AY ÖNCE YAZILI BİLDİRİMDE BULUNMAK KOŞULUYLA VE HERHANGİ BİR SEBEP GÖSTERMEKSİZİN SÖZLEŞMEYE SON VEREBİLİR.

ÜÇ AY ÖNCE FESİH BİLDİRİMİ ELİNE ULAŞACAK.

KİRA SÖZLEŞMESİ BAŞLANGICI 2012 YILINDAN ÖNCE İSE :

  • Kira sözleşmesinin tarihine bak. Türk Borçlar Kanunu yürürlüğe girmeden önce yapılan kira sözleşmelerinde iki ayrım var.
  • 7.2012 Tarihinden önce yapılan kira sözleşmelerinde TBK madde 347 deki 10 yıllık uzama süresinin uygulama alanı, TBK yürürlüğe girmesinden önce on yıllık süre dolmamış olmakla birlikte geri kalan süre 5 yıldan daha kısa bir süre kaldıysa TBK yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl sonra, on yıllık uzama süresi dolmuş olanlarda ise yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl sonra uygulama alanı bulacaktır.  YANİ; 7.2012 de yürürlüğe giren TBK dan önce yapılan kira sözleşmelerinden on yıllık süre dolmamış olmakla birlikte, geri kalan süre beş yıldan daha az ise 1.7.2012 tarihinden itibaren 5 yıl geçtiği takdirde 1.7.2017 tarihinde süre bitimi nedeniyle tahliye davası açılabilecektir. 1.7.2012 tarihinde on yıllık uzama  süre dolmuş olanlar ise iki yıl sonra yani 1.7.2014 tarihinden itibaren süre bitimi nedeniyle dava açabilecektir.

  • Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a aittir. Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde  hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. 
Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com