MİRAS HUKUKUNDA KAVRAMLAR

MİRAS HUKUKUNDA KAVRAMLAR

İçerik Haritası

 

MİRAS HUKUKUNDA KAVRAMLAR

Miras Hukuku ile ilgili en çok karşılaştığımız sorular ;

 • yasal mirasçı nedir?
 • saklı paylı mirasçı kimlerdir?,
 • yasal miras oranları nedir?
 • saklı pay oranları nedir?,
 • tenkis davasını kimler açabilir?,
 • Tenkis davası ile muris muvazaası davası arasındaki farklar nelerdir ? şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Bodrum da faaliyet göstermekte olan hukuk büromuzda sıklıkla miras uyuşmazlıkları ile ilgi bilgi almak isteyen kişilerle karşılaşmaktayız. Bu nedenle bu yazımızda çok kısa ve özet bir biçimde yukarıda yer verdiğimiz soruların cevaplarından bahsedeceğiz.

YASAL MİRASÇILAR KİMDİR?

Yasal mirasçılar 1. Zümre yasal mirasçılar, 2.zümere yasal mirasçılar, 3. Zümre yasal mirasçılar olarak düzenlenmişitr. Bu zümre sisteminden anlamamız gereken 1. Zümre mirasçılar varken, 2. Zümreye miras geçmeyeceği, 2. Zümre mirasçılar varken de 3. Zümreye miras geçmeyeceğidir.

Ölen kişinin 1. Zümre mirasçılar; Ölenin altsoyudur.

Ölen Kişinin 2. Zümre miarsçıları; Ölen kişinin anne ve babasıdır. Mirasbırakandan önce ölmüş olan ana ve babanın yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Ölen Kişinin 3. Zümre mirasçıları ise ; Ölen Kişinin Büyükanne ve büyükbabasıdır. Mirasbırakandan önce ölmüş olan büyük ana ve büyük babaların yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

SAĞ KALAN EŞİN YASAL MİRAS PAYI NEDİR?

Sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre mira bırakanın  aşağıdaki oranlarda mirasçı olur:

 1. Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,
 2. Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,
 3. Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

 

SAKLI PAYLI MİRASÇILAR KİMLERDİR?

Saklı paylı mirasçılar ; Ölen Kişinin altosyu, eşi ve anne ve babasıdır.

Saklı pay aşağıdaki oranlardan ibarettir:

 • Altsoy için yasal miras payının yarısı,
 • Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,
 • Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması hâlinde yasal miras payının tamamı, diğer hâllerde yasal miras payının dörtte üçü.

 

MURİS MUVAZAASI NEDENİYLE AÇILACAK OLAN DAVA                         TENKİS DAVASI

 1. Saklı paylı olsun olmasın tüm mirasçılar                                                        Sadece saklı paylı mirasçılar açabilir

Açabilir.

 

 1. Herhangi bir süre yoktur.                                               Tecavüzü öğrendiği andan      itibaren 1 yıl ve herhalde 10 yılın

geçmesiyle düşer

 


Web sitesi içerisindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Avukat Sevin Özşeker Karabudak’a ve Av. Derin Özşeker ‘e  aittir. Web Sitesi içerisinde paylaştığımız genel hukuki bilgiler ve yargıtay kararlarının kullanılması halinde oluşabilecek mağduriyetlerden tarafımız hiçbir sorumluluk almamaktadır.  Bu web sitesindeki makale ve içeriklerin izinsiz olarak başka sev sitelerinde paylaşılması ve kullanılması halinde   cezai işlem yapılacaktır. Yazılar bilgi vermek amacı ile paylaşılmakta olup konu ile ilgili  avukattan ofisinden danışmanlık alınması gerekmektedir. Her konu kendi içerisinde farklıdır. Yazıların kullanılmasından kaynaklı mağduriyetten tarafımız sorumluluk almamaktadır. Hukuk büromuz Bodrum’da görev yapmaktadır. Genellikle Bodrum’daki uyuşmazlıklarla ilgili davalara bakılmaktadır. Bodrum Avukatları olarak Muğla Barosuna bağlı avukatlarız. Ayrıntılı bilgi için 0530 434 48 48 – 0536 930 52 60

 

 Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla İli Bodrum İlçesinde  Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Hukuk Büromuzda Av. Derin Özşeker ve Av. Sevin Özşeker Karabudak olmak üzere iki avukat tarafından dosyalar takip edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmeye çalışmakta ve müvekkillerin hukuki sorunlarını memnun kalabilecekleri en iyi şekilde sonuçlandırmak üzere çalışma sürdürmeye özen göstermekteyiz. Dinamik bir bakış açısı ve sürekli eğitimler ile kendimizi yenilemeye yönelik yaptığımız çalışmalar neticesinde hukuk büromuz ;Gayrimenkul Hukuku, Kira Hukuku, Miras Hukuku, Ceza Hukuku, İş Hukuku, İcra iflas Hukuku, Aile Hukuku ,Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Sigorta Hukuku ve diğer pek çok alanda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri  sunmaktayız.

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Avukat Sevin ÖZŞEKER

Özşeker Hukuk Bürosu, Muğla’da Av. Sevin Özşeker Karabudak tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren müvekkillerinin hukuki problemlerine kısa zamanda yaratıcı ve etkili çözümler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada Arama Yapın

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Hukuk Büromuzun bir diğer önemli özelliği de dürüstlük ve şeffaflıktır.

Hukuk Hizmetleri İçin Arayın

0530 434 4848

Mail Address

avsevinozseker@gmail.com